Połączenie informatyki i biologii, do tego niewiele mniej chemii, matematyki czy medycyny. To dziedziny, które składają się na tematykę bioinformatyki. Dziś nie tyle modny, co bardzo przyszłościowy kierunek. Absolwenci studiów bioinformatycznych zyskują na wiedzy i umiejętnościach, które pozwalają im rozwijać się w wielu dziedzinach.
Skąd się wzięła bioinformatyka
Bioinformatyka zagościła na świecie pod koniec XX wieku. Wtedy to rozwój techniki sekwencjonowania DNA doprowadził do pojawienia się pierwszych odczytanych fragmentów kodu genetycznego. Później opisano pierwsze genomy. Biologom udało się uzyskać ważne informacje o sekwencji kodu genetycznego. Przyjęły one postać krótkich fragmentów, które trzeba było przedłożyć w bazach danych i udostępnić je innym, aby iść o krok dalej – opisywać geny i ich mutacje. Takie działania sprawiły, że narodziła się genomika strukturalna i stała się ona podstawą do rozwoju bioinformatyki.
Studia bioinformatyczne – czym są i dla kogo?
Bioinformatyka to studia dla osób, które mają szerokie zainteresowania. Wybierając jedną z ofert uczelnianych, na przykład propozycję ze strony https://horyzont.eu/, trzeba się liczyć z nauką dotyczącą informatyki, biologii, chemii, matematyki i genetyki. Absolwenci po takich studiach mogą liczyć na stosowanie zaawansowanych rozwiązań informatycznych pośród nauk przyrodniczych, które także cały czas się rozwijają.
Dzięki studiom na tym kierunku możliwe jest przetwarzanie bardzo dużych ilości danych, między innymi w trakcie badań genomów. Te umiejętności przydają się w kryminalistyce, ale i przy wyszukiwaniu genów, które odpowiadają za powstawanie i rozwój chorób genetycznych.
Po bioinformatyce można się dalej rozwijać w dwóch głównych kierunkach – informatyce lub genetyce i biologii. Mówimy o studiach interdyscyplinarnych, dzięki czemu można liczyć na szerokie możliwości zawodowe, a pasjonaci wspomnianych dziedzin, prawdopodobnie nigdy się nie znudzą nauką.
Na co zwracać uwagę wybierając uczelnię
Bioinformatyka to zdecydowanie kierunek przyszłościowy, który pojawia się na coraz większej liczbie uczelni. Aby mieć pewność, że studia przygotują do wymarzonego zawodu i pogłębią pasję, która zrodziła się jakiś czas temu, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, wybierając uczelnię.
Przyszli studenci powinni się dowiedzieć, czy uczelnia ma dostęp do nowoczesnych pracowni, sal komputerowych i laboratoriów. Jak dużo czasu jest poświęconego teorii i praktyce. Od tego bowiem zależą umiejętności.
Rynek pracy, który potrzebuje specjalistów
Na rynku pracy specjaliści z wąskich dziedzin są coraz bardziej poszukiwani. Co więcej, mogą oni liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia, nie tylko pod względem finansów. Jeśli zarówno informatyka, jak i biologia czy zagadnienia medyczne są nam bliskie, to właśnie bioinformatyka jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Choć to studia wymagające zaangażowania i mnóstwa nauki, zdecydowanie są warte poświęcenia na nie czasu.