Co musisz wiedzieć o bezpiecznym braniu pożyczki przez internet

Pożyczanie przez Internet jest bardzo proste i zajmuje tylko kwadrans. Z roku na rok coraz większa liczba Polaków pożycza pieniądze online. Jest to przede wszystkim wygodne i szybkie, a do tego anonimowe. Pieniądze można pożyczyć nawet w weekend, więc choćby to skłania dużo osób do korzystania z tego typu zobowiązania. Jednak biorąc pożyczkę przez Internet, zawieramy umowę online. Jakie informacje musimy podać przez Internet, aby dostać pożyczkę?

Pożyczka w 15 minut na dowód

Pożyczka przez internet na konto ma bardzo uproszczone formalności. Jedyny dokument jaki będzie nam potrzebny to dowód osobisty. Zawsze musimy podać dane z dowodu, aby zawrzeć jakąkolwiek umowę, w tym zdalnie umowę o pożyczkę. Jednak składając wniosek o pożyczkę oprócz wpisania danych osobowych trzeba również podać dane finansowe. Jest to tak zwane oświadczenie o dochodach, gdzie podajemy ile zarabiamy i z jakiego tytułu, a także szacowane miesięczne wydatki, w tym na inne zobowiązania finansowe wobec banków i firm pożyczkowych. Nie trzeba wysyłać skanów dokumentów czy korespondencji pocztowej. Wystarczy wszystko wpisać we wniosku online. Nadmienić tutaj można o różnych rodzajach pożeczk online: chwilówka, pożyczka na raty, pożyczka na konto, pożyczka bez zaświadczeń etc….

Jednakże w jakiś sposób firma musi sprawdzić czy jesteśmy osobą, za którą się podajemy. W tym celu po wypełnieniu wniosku należy zrobić przelew weryfikacyjny na symboliczną kwotę. Wraz z przelewem do pożyczkodawcy dojdą nasze dane osobowe podane w banku. Jeśli będą one identyczne z tymi we wniosku, zostaniemy zweryfikowani pozytywnie. A firma pożyczkowa sprawdzi zdolność kredytową i odpowie na wniosek.

Dochodzi jeszcze sprawdzenie ryzyka kredytowego. Firma pożyczkowa nie pożycza każdemu chętnemu klientowi. Musi sprawdzić czy potencjalny klient jest wiarygodny i spłaci swoje zobowiązanie. Robi to przez sprawdzenie baz np. Biura Informacji Kredytowej (BIK). Otrzymuje z baz informacje o aktywnych zobowiązaniach danej osoby, w tym o długach. Zwykle są to dane za okres 5 lat. Warto pamiętać, że musimy wyrazić zgodę na sprawdzenie informacji w bazach. Można ją znaleźć w formie do odznaczenia na koniec wniosku przed jego ostatecznym wysłaniem. Oczywiście są też firmy, które nie sprawdzają wcale baz i udzielają odpowiedzi na wniosek od ręki. Jednak zdecydowana większość pożyczkodawców przed udzieleniem pożyczki sprawdza historię kredytową czy zadłużenia, aby wiedzieć z jakim typem klienta ma do czynienia.

W praktyce oznacza to, że podając dane z dowodu osobistego jesteśmy sprawdzani nie tylko pod kątem ich poprawności, ale też sprawdzana jest nasza historia zobowiązań czy aktywne zadłużenie widoczne w bazach. Dlatego można powiedzieć, że firmy pożyczkowe otrzymują na podstawie jednego dokumentu bardzo szeroki dostęp do różnych informacji o nas.

Dlaczego musisz zawsze chronić swoje dane?

Obecnie nasze dane są przetwarzane wszędzie. Informacje są gromadzone i udostępniane. Nawet sami to robimy dobrowolnie. Podajemy dane z dowodu osobistego, a nawet dane uznawane za wrażliwe. Sami musimy dbać o ich ochronę. Jeśli tego nie zrobimy i nasze dane zostaną skradzione cieszyć się z tego będą przestępcy czy nawet telemarketerzy. Wiele firm zajmujących się telemarketingiem po prostu kupuje gotowe bazy danych. Możesz więc nagle zacząć odbierać telefony od firm, z którymi nigdy wcześniej nie miałeś kontaktu. Jest to nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne.

Aby coś załatwić przez Internet również wielokrotnie trzeba podać dane z dowodu, w tym numer i serię czy numer PESEL. Wystarczy podać PESEL, aby ktoś uzyskał dostęp do naszych informacji osobowych, w tym imion i nazwisk rodziców, daty urodzenia, stanu cywilnego, a nawet numeru i daty ważności dowodu osobistego. Oznacza to, że choćby ten jeden numer identyfikacyjny może dać obcej osobie kompleksową wiedzę o naszym życiu.

A co można zrobić z takimi danymi? Niestety tutaj sprawa jest bardzo niekorzystna dla poszkodowanych. Sami musimy udowodnić, że straciliśmy dane nie ze swojej winy, np. ukradziono nam dowód, firma która miała nasze dane została zhakowana itd. Skradzione dane bardzo często wykorzystywane są do wyłudzeń zobowiązań finansowych. My nawet nie wiemy o tym, że ktoś zaciągnął na nasze dane kredyt. Dowiemy się o tym najpewniej w momencie, gdy zapuka do nas komornik po spłatę długu.

Jeśli skradziono nam dowód czy mamy podejrzenie, że dane podane w Internecie wyciekły warto od razu zgłosić to na policję. A potem zastrzec dowód na stronie internetowej BIK lub włączyć alerty. Zastrzegając dowód ten dokument zostanie wyłączony z obiegu, a my będziemy musieli iść do urzędu po nowy dokument. Jest to najlepsza opcja, gdy dowód zostanie nam skradziony. Gdy tylko mamy podejrzenie kradzieży danych warto włączyć alerty. Jeśli to zrobimy będziemy otrzymywać powiadomienie od BIK za każdym razem, gdy jakaś instytucja wyśle zapytanie do BIK o naszą historię kredytową.

Strona internetowa z kłódką

W Internecie podajemy naprawdę masę danych. Nie zawsze są to dane wrażliwe. Czasem podajemy po prostu imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania. Już takie dane powinny być chronione. Zwłaszcza składając wniosek o pożyczkę, gdzie podajemy dane osobowe i finansowe musimy chronić podane informacje. Oczywiście firmy pożyczkowe są zobligowane do ochrony danych osobowych w ramach rozporządzenia, ale sami pierwsi musimy zadbać o bezpieczeństwo.

Wchodząc na jakąś stronę przy jej adresie możemy zobaczyć kłódkę. Jest to znak certyfikatu bezpieczeństwa tzw. SSL. Jeśli firma wdrożyła ten certyfikat to mamy pewność, że nasze dane są u niej bezpieczne i chronione. Warto wiedzieć, że ten certyfikat daje potrójną ochronę danych. Po pierwsze są szyfrowane. Po drugie w trakcie transferu nie można ich zmieniać. Po trzecie nie ma możliwości, aby podczas przeglądania strony zostać przekierowanym na fałszywą wersję.

Zatem jeśli strona firmy pożyczkowej wyświetla się z kłódką, mamy pewność, że jeśli podamy jej swoje dane, to będą one podczas procesu składania wniosku i później w bazie danych firmy chronione w odpowiedni sposób. Dlatego też wybierając pożyczkę musimy sprawdzić nie tylko jej warunki finansowe, ale i czy nasze dane będą bezpieczne. Dzięki temu dostaniemy pożyczkę szybko i bez martwienia się co się dzieje z naszymi informacjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here