Serwerownia jest newralgicznym miejscem w ujęciu zapewnienia bezpieczeństwa każdej firmy. Odpowiednie kontrolowanie dostępu do tego typu pomieszczeń biurowych powinno być traktowane priorytetowo.

Pomieszczenia, w których przetrzymywane są serwery stanowią centralny punkt firmy. To tutaj przechowywane są wszystkie dane dotyczące funkcjonowania instytucji, informacje na temat jej pracowników oraz klientów. Z tego powodu serwerownie są niezwykle narażone zarówno na próby wykradzenia ich zawartości w sposób elektroniczny, jak i fizyczny. Pozostawienie tego zagadnienia i nieuregulowanie go w polityce bezpieczeństwa firmy grozi stratą na wizerunku, który trudno będzie odbudować. Należy więc w jak najbardziej szczegółowy sposób zadbać między innymi o ustalenie, kto i do jakich pomieszczeń może mieć dostęp. Najprostszym sposobem będzie zainstalowanie przy drzwiach do pokojów klawiatury int-scr-bl.

Jak fizycznie zabezpieczyć serwerownię?

Aby skutecznie zabezpieczyć serwerownię, należy dokładnie przeanalizować wszystkie możliwe sytuacje, które mogą narazić na szkodę to pomieszczenie już w czasie projektowania polityki bezpieczeństwa firmy. Warto wziąć pod uwagę nie tylko ryzyko włamania i wykradzenia informacji, ale także wpływ warunków atmosferycznych, a nawet działania przypadkowe. Niewiele jest sensu w wydawaniu znaczących środków na instalowanie drogich drzwi antywłamaniowych (co też jest istotne), jeżeli komputerom grozi zalanie przez umiejscowienie ich w piwnicy, czy dostanie się do pomieszczenia wilgoci przez nieszczelne okna. Po zabezpieczeniu serwerów przed wpływem środowiska naturalnego, ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo przetrzymywanych danych jest zapewnienie odpowiedniej odporności fizycznej pokoju. Najbardziej narażone na próby sforsowania przez włamywaczy są drzwi i okna – należy jak najdokładniej je zabezpieczyć, aby złodziej nie pokonał ich przed przybyciem ochrony lub policji.

Po co ustalać, kto ma dostęp do pomieszczenia?

Rozdzielenie praw dostępowych do pomieszczeń firmowych jest podstawowym aspektem bezpiecznego biura – nie wszyscy powinni mieć dostęp do każdego pokoju. Najprościej, po opracowaniu zasad otrzymywania wstępu, jest zainstalować w okolicach drzwi klawiaturę, dzięki której pracownik będzie mógł wpisać kod do pomieszczenia, lub użyć swojej karty elektronicznej z zapisanymi swoimi danymi. To urządzenie połączy się ze swoją centralą i sprawdzi czy ma udzielić pozwolenia na wejście, czy też nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here