Osoby rozwiązujące umowę o pracę, które nie wykorzystały przysługującego urlopu za dany rok, mogą liczyć na ekwiwalent pieniężny za zaległe wolne dni. W jaki sposób jest on obliczany?
Jaka jest alternatywa dla wypłaty zaległego urlopu?
Na początek jednak odpowiemy sobie na pytanie, czy taka wypłata ma miejsce zawsze. W sytuacji, kiedy odejście z pracy jest zaplanowane z wyprzedzeniem, często jest tak, że pracownik wykorzystuje zaległy urlop. Po prostu odpowiednio wcześnie kończy współpracę z firmą. Jeśli natomiast w grę wchodzi podpisanie kolejnej umowy z tym samym pracodawcą, to obydwie ze stron mogą się porozumieć co do przeniesienia przysługujących wolnych dni na czas trwania kolejnego kontraktu. Wtedy nie ma konieczności przymusowego planowania nieobecności na szybko, lecz można całość rozłożyć spokojnie w czasie.
Jak obliczyć współczynnik urlopowy?
Żeby prawidłowo ustalić ekwiwalent za urlop, powinno się wyliczyć współczynnik urlopowy. Jest on inny w każdym roku kalendarzowym. Jak go otrzymać? Konieczne jest dodanie niedziel, świąt, jak również pozostałych dni wolnych, a następnie odjęcie ich od wszystkich dni w danym roku, czyli 365 lub 366. Później należy podzielić ten wynik przez dwanaście – ilość miesięcy. W roku 2017 współczynnik ten wyniósł 20,83. Jeśli osoba zatrudniona nie ma umowy na cały etat, to trzeba otrzymaną liczbę wprost proporcjonalnie zmniejszyć. Przykładowo, jeżeli ktoś pracuje na pół etatu, to będzie to 10,42. Natomiast w przypadku kontraktu na jedną czwartą, już jedynie 5,21.
Jak wyliczyć należną wysokość ekwiwalentu urlopowego?
Jeśli podzielimy miesięczne wynagrodzenie przez wspomniany wyżej współczynnik, to otrzymamy wysokość ekwiwalentu za jeden dzień urlopowy. Taki wynik następnie należy jeszcze podzielić przez ilość godzin odpowiadającą dobowej normie. Z reguły jest to osiem godzin. W ten sposób mamy liczbę, która posłuży nam do obliczenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane godziny.
Dobrze jest znać powyższe przepisy, choćby po to, aby wiedzieć, ile pieniędzy możemy się spodziewać za zaległe dni wolne w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Zawsze też lepiej sprawdzić, czy nie nastąpiła pomyłka podczas wyliczania należności i czy kwota, którą przelał nam pracodawca, na pewno się zgadza. Taka wiedza się przydaje. Ogólnie rzecz biorąc, warto orientować się w przepisach, które dotyczą nas bezpośrednio. Dlatego też opłaca się zajrzeć przykładowo do artykułu: Jak obliczyć podatek dochodowy?