antena pokojowa

Dla kogo antena do odbioru telewizji DVB-T?

Telewizor to nie jedyna potrzebna rzecz, jeśli chcemy zacząć oglądać telewizję. W zależności od naszego miejsca zamieszkania będziemy się musieli zdecydować na jakiś sposób dostarczenia do niego sygnału telewizyjnego. Płatna telewizja cyfrowa po kablu oferowana przez wielu operatorów nie jest jedyną możliwością. Można również skorzystać z zewnętrznych anten odbierających sygnał telewizji naziemnej z najbliższego nadajnika. Jest to darmowe i takie anteny są najczęściej montowane na budynkach przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Wewnętrzna antena pokojowa do telewizora

Jest jednak możliwość, że takiej anteny na budynku nie posiadamy i nie mamy zgody na montaż. Wtedy jedynym sposobem na odbiór telewizji naziemnej pozostają anteny pokojowe DVB-T. Jest to świetne rozwiązanie, jednakże jego skuteczność ograniczona jest pewnymi uwarunkowaniami. Pierwszym z nich jest odległość anteny od nadajnika. Tutaj nie trzeba się załamywać, ponieważ przy mocnym nadajniku odległość ta wynosić może nawet 30 km! Jednakże jest to możliwe tylko przy bezpośredniej ekspozycji w stronę nadajnika, najlepiej z wysokiego budynku z anteną przy oknie. To jest właśnie drugie uwarunkowanie, czyli ilość przeszkód na drodze nadajnik – antena. Dlatego zdecydowanie bezpieczniej jest liczyć na zasięg około 10 km i zastanowić się gdzie ustawić antenę pokojową.

Antena pokojowa do naziemnej telewizji – najważniejsze parametry

Przy wyborze jakiejkolwiek anteny należy zwrócić uwagę na jej parametry. Przy antenach pokojowych wybór jest łatwiejszy, gdyż ich specyfika wymusza na producentach zastosowanie konkretnych parametrów. Najważniejsze z nich to zysk energetyczny i wzmocnienie.

Zysk energetyczny

Jest to bardzo istotny parametr każdej anteny. To od niego zależy, jak antena będzie sobie radzić ze słabymi sygnałami. Niestety przy telewizyjnych antenach pokojowych zysk energetyczny jest niewielki (zwykle w okolicy 30 dB). Z tego powodu przy większych odległościach konieczne jest zastosowanie wzmocnienia sygnału przez wzmacniacz sygnałowy.

Wzmocnienie

Mały zysk energetyczny może zrekompensować antena pokojowa ze wzmacniaczem. Dlatego właśnie większość modeli taki wzmacniacz posiada. Jeżeli odbierany sygnał jest słaby, to jego wzmocnienie pozwala na komfortowe korzystanie z telewizji. Oczywiście wszystko ma swoje cechy ujemne. Wzmocnienie sygnału wpływa na jego stabilność, a co za tym idzie – łatwiej o zakłócenia. Spowodować je może korzystanie z innych sprzętów elektronicznych, a nawet zwykłe przemieszczanie się po domu.

Panelowa, siatkowa, a może dookolna antena pokojowa do telewizji cyfrowej?

Wyróżniamy kilka rodzajów anten do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T. Jednak przy antenach pokojowych główną różnicą jest tak naprawdę wygląd. Parametry wszystkich wymienionych są bardzo zbliżone, co przy zakupie pozwala pokierować się wyglądem. Jest to bardzo ważna cecha, biorąc pod uwagę, że antena pokojowa do telewizora będzie zwracać na siebie uwagę w Twoim pokoju. Warto jednak przeanalizować możliwości montażu i sposób zasilania. Na przykład niektóre anteny panelowe pozwalają na montaż na przyssawce i zasilanie przez USB lub ładowarkę samochodową. Dzięki temu możemy nie tylko przyczepić antenę do okna lub obudowy telewizora, ale także wziąć ją w podróż do naszego samochodu, w którym znajduje się telewizor.

Wady i zalety anten pokojowych ze wzmacniaczem:

Zalety

  • niewielki rozmiar i waga
  • cena
  • łatwy i beznarzędziowy montaż
  • dobry sygnał przy małej odległości nadajnika
  • możliwość szybkiego przeniesienia do innego pokoju lub mieszkania.

Wady

  • stosunkowo mały zasięg
  • mała stabilność sygnału
  • duży wpływ czynników zewnętrznych na odbiór sygnału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here