certyfikaty Rosja

Podczas tworzenia biznesplanu skupiamy się na potrzebach konsumentów z naszego najbliższego otoczenia. Podejmujemy pewne ryzyko, ponieważ nie wiemy, czy rynek jest już nasycony czy wręcz przeciwnie – przyjmie nasz wyrób z otwartymi ramionami. Jeżeli interes dynamicznie się rozkręca, automatycznie zwiększamy produkcję i swoje zasięgi – chcemy, aby nasz produkt trafił do szerszego grona odbiorców. Rozpoczynając zagraniczną ekspansję, musimy zapoznać się z obowiązującymi w danym kraju normami – kraje zachodnie mają swoje wymagania (bliższe nam Polakom-Europejczykom), a jeszcze inaczej rzecz ma się na Wschodzie, gdzie np. certyfikaty Rosja stawia na pierwszym miejscu.

Specyfika Federacji Rosyjskiej

Rosja jest wyjątkowym krajem i trzeba wziąć to pod uwagę, jeżeli planuje się handel w tym kierunku. Posiada unikatowe wymogi odnośnie bezpieczeństwa. Ich standardy różnią się od przyjętych międzynarodowych norm i często nie współgrają z tymi europejskimi. Prawdą jest, że na przestrzeni lat wzrosła tam wartość Unii Celnej i wszystkich dokumentów wystawionych z jej ramienia, jednak certyfikaty Rosja nadal uważa za bardzo ważne – niekiedy wręcz niezbędne. Nawiązując kontakt handlowy z tamtejszymi producentami, o wiele łatwiej będzie negocjować korzystniejsze dla nas warunki posiadając taki certyfikat, nawet jeżeli prawo określa go mianem dobrowolnym (nieobowiązkowym).

Certyfikat zgodności GOST-R

Jest to dokument potwierdzający zgodność produktu z normami obowiązującymi w Rosji. Niegdyś obowiązkowy, teraz dla większości dóbr dobrowolny: ma za zadanie świadczyć o wysokiej jakości danego towaru, nie zaś o jego bezpieczeństwie. Posiadanie go spotka się również z bardziej życzliwym przyjęciem ze strony rosyjskich kontrahentów. Istnieje jednak wąska grupa produktów, dla której ten certyfikat Rosja uznaje za niezbędny dokument w procesie nawiązywania połączenia handlowego między krajami. 

Przepisy techniczne

Mają na celu określenie norm bezpieczeństwa, które muszą być bezsprzecznie spełnione w momencie wpuszczania danego produktu w obieg rynkowy. Pierwotną ideą było zastąpienie tego typu certyfikatami wyżej opisanych GOST-ów, jednak po utworzeniu Unii Celnej plany uległy zmianie. 

Kiedy certyfikaty Rosja uznaje za niekonieczne 

Warto w takim przypadku zaopatrzyć się w tak zwany “List odmowny” – dokument potwierdzający, że dany produkt nie potrzebuje certyfikatu. Posiadanie go skutecznie usprawni odprawę celną. Będziemy go potrzebować na granicy Euroazjatyckiej Unii Celnej wjeżdżając do: Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu bądź Armenii. W celu rozwiania wszelkich wątpliwości na temat tego, jakie certyfikaty Rosja potrzebuje, aby dać nam zezwolenie na obrót swoimi towarami, zapraszam na stronę ccrw.pl – jest to firma tworzona przez specjalistów, którzy zajmują się profesjonalnym doradztwem oraz pomocą w uzyskiwaniu certyfikatów i dokumentów niezbędnych przy nawiązywaniu kontaktów handlowych ze Wschodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here