Kryptowaluty

Temat kryptowalut praktycznie od początku swojego istnienia wzbudza mieszane uczucia wśród zainteresowanych. Kryptowaluty na dobrą sprawę dzielą społeczeństwo na zwolenników i przeciwników wirtualnej waluty, której wartość przez ostatnie lata znacząco wzrosła. Kryptowaluty są stosunkową nowością na polskim rynku, choć na świecie również nie mają imponująco bogatej przeszłości.

Dość powiedzieć, że Bitcoin, czyli w tym momencie najpopularniejsza kryptowaluta świata, powstała w 2009 roku. Dlatego też nie dziwi fakt, że pomimo widocznego wzrostu wartości Bitcoinów i innych altcoinów, większość z nas w dalszym ciągu sceptycznie podchodzi do inwestowania w kryptowaluty. Jednak rosnące zainteresowanie wirtualną walutą stawia przed nami pytanie: czy kryptowaluty mogą zastąpić tradycyjne środki płatnicze?

Kryptowaluta – czym tak naprawdę jest?

Choć termin „kryptowaluta” każdy z nas, nie każdy w pełnio rozumie jego znaczenie. Sama nazwa może wskazywać, że jest to forma pieniądza, choć pod względem czysto ekonomicznym nie są powszechnie uważane za rodzaj pieniądza. Bardziej traktowane są jako alternatywne środki wymiany płatniczej, ponieważ przez większość państw nie są uważane za pełnoprawną jednostkę walutową.

Co ciekawe, pozyskiwanie kryptowalut, jak również handel z ich wykorzystaniem, nie są regulowane przez żadną centralną instytucję. To z kolei otwiera drzwi przed osobami, które wiążą swoją przyszłość z „kopaniem” kryptowalut, ponieważ tworzenie jednostek jako części wbudowanych w system algorytmu jest całkowicie legalne.

Kopanie kryptowalut – o co w tym chodzi?

W sieci można znaleźć interesujące artykuły o kryptowalutach, dzięki którym można poszerzyć swoją wiedzę z praktyk stosowanych przez tzw. „górników” kryptowalut. Warto jednak dowiedzieć się, czym jest to słynne „kopanie” Bitcoinów czy też innych rodzajów kryptowalut.

Trzeba jednak wprowadzić kolejny termin, bez którego zrozumienie zasad funkcjonowania kryptowalut może okazać się niemożliwe. Mianowicie chodzi tutaj o blockchainy, na których opierają się algorytmy niemal wszystkich walut wirtualnych istniejących w cyberprzestrzeni. Blockchainy są łańcuchami bloków, za pomocą których zapisywane są dane o dokonanych transakcjach.

Mining, czyli kopanie kryptowalut, polega na dołączaniu do istniejącego już łańcucha kolejnych bloków informacji. Dzięki algorytmom blockchainów, dane transakcji zapisywane są w sposób stały oraz często niezmienny dla innych użytkowników. Jak sama nazwa wskazuje, kryptowaluty bazują na kryptografii, czyli szyfrowaniu danych zawartych w łańcuchach bloków, co zapewnia ich bezpieczeństwo i dyskrecję.

Trzeba jednak zaznaczyć, że do kopania kryptowalut nie wystarczy zwykły komputer. Dodawanie bloków informacji wymaga wysokiej wydajności sprzętu komputerowego i wysokiej jakości karty graficznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here