Cięcie blach laserem, choć wciąż ma walor nowości, tak naprawdę jest już dojrzałą technologią i pozwala na osiągnięcie doskonałych wyników w coraz szerszym zakresie. Wraz z dopracowywaniem procesów technologicznych wszystkie zalety cięcia laserem stały się jeszcze wyraźniejsze.
Mniejsze ryzyko odkształceń
Jednym z największych problemów, jaki zawsze bierze się pod uwagę przy planowaniu obróbki, jest możliwość powstania odkształceń. Cięcie blach laserem jest pod tym względem jedną z najkorzystniejszych technologii, ponieważ przede wszystkim nie dochodzi tu do kontaktu głowicy roboczej z obrabianymi detalami. Poza tym kształt i energia wiązki w nowoczesnej obrabiarce także są dobrane tak, żeby nie powodować odkształceń termicznych. Laserowe wycinanie blach pozwala tym samym znacząco ograniczyć straty materiałowe i liczbę wadliwych elementów na zejściu z taśmy produkcyjnej.
Wielka uniwersalność
Tym, co wyróżnia proces laserowego cięcia blach na tle wielu innych metod obróbki, jest jego bardzo duża uniwersalność. W teorii na tej samej obrabiarce można wycinać aluminium, stal, tytan, miedź i inne materiały. W praktyce oczywiście mogą się tutaj pojawiać określone ograniczenia, jednak nadal znacznie łatwiej różne elementy obrabiać na tej samej wycinarce laserowej niż klasycznymi metodami skrawaniem. W wielu przypadkach proces będzie zresztą bardzo szybki, ponieważ nie trzeba będzie wymieniać głowic roboczych, a jedynie wprowadzić odpowiednie zmiany w programie obrabiarki, żeby płynnie przejść z jednego materiału na inny.
Prawie nieograniczona precyzja
Jednym z powodów, dla których technologia laserowego wycinania blach w ogóle zdobyła szerszą popularność, jest możliwość pracy z precyzją nieosiągalną dla zdecydowanej większości klasycznych obrabiarek. Efekty tego są głównie dwa. Pierwszy jest zresztą dość oczywisty: to możliwość produkcji nieporównywalnie bardziej skomplikowanych wyrobów. Drugi to dalsze przyspieszenie procesu produkcyjnego – dzięki bardzo wąskiej linii cięcia i możliwości przygotowania detalu w jego ostatecznym kształcie, wiele elementów po wycinaniu laserowym nie wymaga już obróbki wykończeniowej.
To oczywiście nie zamyka listy korzyści wynikających z laserowego cięcia blach, choć wiele innych też daje się sprowadzić do wydajności, szybkości i przewidywalności, jeśli chodzi o wynik obróbki. A fakt, że laserowe cięcie blach jest technologią stosowaną już dość powszechnie naprawdę wiele lat, wpłynął też na ograniczenie kosztów, co przecież ma znaczenie w każdej skali.