Często sięgasz po pożyczki gotówkowe, by regulować płynność swojego budżetu lub spełniać własne marzenia? Szukasz rozwiązania, które ograniczy formalności, będzie elastyczne i wygodne? Pożyczka odnawialna będzie idealnym dla Ciebie produktem. Sprawdź, czym się charakteryzuje, jak działa oraz ile kosztuje. Sugerując się poniższymi wskazówkami, z pewnością wybierzesz najkorzystniejszą dla siebie ofertę.
Czym jest pożyczka odnawialna?
Pożyczka odnawialna to produkt, który pojawił się na naszym rynku już kilka lat temu. Zasada jego działania jest bardzo zbliżona do zasady działania limitu kredytowego. Cechuje się tą samą elastycznością, pozwala na swobodne korzystanie z udostępnionych środków i ogranicza niepotrzebne formalności w przypadku chęci ponownego zaciągnięcia zobowiązania. Wybierając tradycyjną pożyczkę gotówkową i chcąc ponownie z niej skorzystać po dokonaniu spłaty, konieczne byłoby zawarcie kolejnej umowy. Wprawdzie formalności z tym związane byłyby w wielu przypadkach nieco mniejsze niż za pierwszym razem, jednak mimo wszystko wiązałoby się to z pewnymi formalnościami. Pożyczka odnawialna skutecznie eliminuje ten problem, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością wśród aktywnych pożyczkobiorców.
Jak działa pożyczka odnawialna?
Nie jest łatwo odpowiedzieć na tka postawione pytanie, gdyż to, jak działa produkt, reguluje umowa pożyczki odnawialnej. Każda instytucja finansowa może dowolnie kształtować parametry produktu i zasadny korzystania, stąd myśląc o skorzystaniu z takiego rozwiązania, warto dobrze zaznajomić się z regulaminem konkretnej pożyczki odnawialnej. Pożyczkę odnawialną w swojej ofercie posiada między innymi Euroloan, który na swojej stronie internetowej udostępnia wzór umowy szczegółowo wyjaśniający zasady funkcjonowania produktu (https://www.euroloan.pl/owu).
Najogólniej rzecz ujmując pożyczka odnawialna działa na zasadzie analogicznej do zasady działania limitu kredytowego. Po zawarciu umowy pożyczki i ustaleniu jej kwoty, klient ma możliwość swobodnego korzystania ze środków przez cały okres trwania umowy. Oznacza to, że każda spłata pożyczki – częściowa lub całościowa, pozwala na ponowne jej zaciągniecie do wysokości zapisanego w umowie limitu. Warunkiem jest zwykle terminowe regulowanie zobowiązań. Opóźnienia w spłacie mogą bowiem skutkować nie tylko wszczęciem procedury windykacyjnej, ale również wypowiedzeniem umowy pożyczki i tym samym koniecznością zwrócenia całości pożyczonego kapitału.
Odsetki w przypadku pożyczki odnawialnej naliczane są od kwoty aktualnie wykorzystanego limitu, a spłata wymagana jedynie w wysokości minimalnej. Wszelkie nadpłaty skutkują zmniejszeniem zadłużenia, a co za tym idzie obniżeniem wysokości odsetek.
Umowa pożyczki odnawialnej – na co zwrócić uwagę?
Pożyczka odnawialna jak każda inna pożyczka bankowa podlega tym samym zasadom w kwestii wyboru. Konieczne jest przede wszystkim dokładne zapoznanie się z zasadą działania produktu – przestudiowanie regulaminu oraz treści umowy, w której również znaleźć można wiele istotnych zapisów na temat zasad przyznawania limitu czy naliczania odsetek i opłat dodatkowych. Koszty finansowania to jeden z podstawowych czynników wyboru, dlatego też warto im się przyjrzeć bliżej. Im niższe RRSO, tym atrakcyjniejsza oferta. Dla wielu pożyczkobiorców, szczególnie tych posiadających złą historię kredytową, istotne powinny być również kwestii dotyczące zasad oceny zdolności kredytowej. Zapytania do BIK wysyłają dziś nie tylko banki, ale również wiele firm pożyczkowych, dlatego niska ocena punktowa może skutecznie przekreślić szansę na zawarcie umowy pożyczki odnawialnej.
Materiał partnera.