Laptop to świąteczny prezent, który w ostatnim czasie zyskał niemałą popularność. Sklepy kuszą nas świątecznym ofertami i modelami oferowanymi po preferencyjnych cenach. Jak jednak odnaleźć się w gąszczu modeli i specyfikacji? Wybór tego typu sprzętu nie jest łatwy, zwłaszcza że nawet pozornie podobne do siebie modele mogą znacząco różnic się cena. Obecnie na rynku istnieje wiele kategorii i poszczególne modele projektowane są z myślą o konkretnym przeznaczeniu. To głównie od przeznaczenia laptopa będzie zależeć jego cena i podzespoły. Na jakie elementy zatem warto zwracać uwagę? Jaki laptop nadaje się na świąteczny prezent? Na to i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w poniższym poradniku dotyczącym wyboru laptopa na prezent. Zapraszam do lektury.

Rodzaje laptopów

 Zanim zdecydujemy się na wybór laptopa jako prezent, powinniśmy przede wszystkim określić preferencje osoby, która chcemy obdarować. Zasadniczo laptopy dzielą się na kilka typów. Są to:

 – Notebooki:  Cechują się niższa cena i nieco słabszym parametrami podzespołów w stosunku do innych laptopów. Jak sama nazwa wskazuje są to urządzenia przeznaczone głównie do przeglądania internetu, oglądania filmów czy prostych prac biurowych. Zdecydowanie nie jest to sprzęt na których zagramy w nieco bardziej rozbudowane gry.

 Uktrabooki:  To bardzo cienkie i lekkie laptopy na których doskonale widać przykład miniaturyzacji. Są świetnymi narzędziami do pracy i rozrywki w podróży. Ze względu na kompaktowe rozmiary nie znajdziemy w nich zwykle stacji dysków, topowych kart graficznych czy wydajnych procesorów. Ze względu na zastosowanie drogich miniaturowych podzespołów są one też dość drogie, jak na osiągi, które oferują.

 Laptopy 2w1:  To urządzenia łączące w sobie wygodę użytkowania tabletu, wraz z mocą obliczeniowa laptopa. Zwykle posiadają one specjalna stacje dokująca, która pełni rolę klawiatury, w nią wpisany jest dotykowy ekran. W sprzedaży istnieją zarówno modele na stałe połączone z klawiaturą jak i te które można od niej wypiąć.

 Laptopy dla graczy:  To zdecydowanie najmocniejsze z laptopów. Przygotowane specjalnie z myślą o grania w nowe wymagające gry. Cechują się nieco większym rozmiarem od pozostałych, odważnym designem oraz niestety wysoką ceną.

To tyle jeśli chodzi o krótkie przedstawienie każdego z typów laptopów.

 Jaki model wybrać?

 Wybór konkretnego modelu na prezent powinien zostać poprzedzony swego rodzaju wywiadem. Przede wszystkim musimy ustalić to w jaki sposób korzystała będzie z laptopa osoba obdarowana. Potem wystarczy tylko określić nasz budżet. Poniżej przedstawię po krótce jakimi kryteriami kierować się przy wyborze najlepszego komputera dla gracza.

 Notebook

 Wybierając tego rodzaju laptopa powinniśmy przede wszystkim skupić się na ilości pamięci RAM oraz typowi procesora. Te dwa czynniki zapewnia nam płynna pracę oraz możliwość wykonywania kilku rzeczy jednocześnie na ekranie laptopa. Za dolna granice ilości pamięci RAM przyjmuje się 4 GB, jest to wartość, która zapewni nam komfortowa pracę przy mniej wymagających programach. Jeśli chodzi o procesory, dobrym wyborem są te z rodziny Intelcore i3 oraz ich odpowiedniki u konkurencji. Zapewniają one dobra szybkość pracy oraz niski pobór energii co przekłada się na dłuższy czas pracy na baterii. Kolejnym ważnym kryterium jest rozdzielczość ekranu, do oglądania filmów zdecydowanie wystarcza matrycę obsługujące rozdzielczość HD oraz opcjonalnie full HD. Kolejnym ważnym elementem jest ogólna jakość wykonania laptopa. Sprawdźmy czy plastiki lub metal obudowy nie wyginają się zbytnio i nie trzeszczą. Cena przeciętnego notebooka zazwyczaj waha się w granicy 1500 a 2000 złotych.

 Ultrabooki

 To urządzenia bardzo podobne do Notebooków, jeśli chodzi o parametry podzespołów. To co je wyróżnia to miniaturyzacja i niska waga oraz mały rozmiar. Tutaj również znajdziemy zazwyczaj od 4 do 8 GB pamięci ram oraz procesory z rodziny Intelcore i3 oraz Intelcore i5. Warto też zwrócić uwagę na to jaki dysk twardy znajduje się w laptopie. Dobrze gdyby był to dysk SSD. Tanie ultrabooki można kupić już za 2500 złotych jednak topowe modele są zdecydowanie droższe

 Laptopy 2w1

 Optymalny laptop 2w1 będzie posiadał ekran o przekątnej co najmniej 10’, zwróćmy też uwagę czy wpinana klawiatura posiada fizyczny touchpad. Ułatwi on pracę z niektórymi programami. Decydując się na zakup urządzenia 2w1 szukajmy tych z systemem Windows. Daje on nam dostęp do większej ilości programów i umożliwia przesyłanie i edytowane dokument z innych komputerów. Ceny tych urządzeń wahają się od 1500 do nawet 4000 złotych

Jaki komputer dla gracza?

 To zdecydowanie ekstraklasa wśród laptopów. Oprócz nowoczesnego wyglądu i wszechobecnego podświetlenia Led, charakteryzują się one bardzo wysoka mocą obliczeniowa. Ekrany tych laptopów zazwyczaj cechują się rozdzielczością full HD, jednak coraz częściej można spotkać sprzęt oferujący rozgrywkę w 4K. Procesory to zwykle Intelcore i7 oraz jego odpowiedniki. Minimalna wartość pamięci ram w przypadku takiego komputera to 8 GB, jednak dobrze by było gdyby posiadał on możliwość jej rozbudowy. Zwykle w obudowie znajduje się dysk SSD oraz HDD. Ceny laptopów z tej rodziny zaczynają się w granicach 3500 tysiącach a kończą nawet na kilkunastu tysiącach złotych.

 Jak widać pod hasłem laptop, kryje się wiele różnych urządzeń, które przeznaczone są do innych celów. Nie oznacza to że ultra book nie może służyć nam jako narzędzie do grania. Musimy jednak liczyć się z tym że wydajność gier będzie niska, a zdecydowana większość nowych tytułów w ogóle nie zadziała. Analogicznie sprawa ma się w przypadku komputerów dla graczy. Tak na prawdę są to bardzo mocne komputery, które z powodzeniem można wykorzystywać także do pracy.

Więcej ciekawostek na blogu komputerowym – https://jaki-komputer.pl/blog-komputerowy/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here