Karta kredytowa bardzo często mylona jest z kartą debetową. Chociaż mają one pewne wspólne cechy, zdecydowanie się od siebie różnią. Czy warto zdecydować się na kartę kredytową?

Nieprzewidziane wydatki mogą przytrafić się każdemu, a wtedy bardzo często liczy się czas. Chociaż obecnie banki i inne instytucje oferują pożyczki w ciągu nawet 15 minut, a formalności ograniczone są do niezbędnego minimum, skorzystanie z takiej propozycji bywa w pewnych sytuacjach niemożliwe. Doskonale wtedy sprawdzą się karty kredytowe, które pozwalają na przekroczenie budżetu bez konieczności oczekiwania na decyzję kredytową czy wypełnianie formularzy. Warto jednak wiedzieć, że mają one nie tylko zalety, ale również pewne wady.

Czym różni się karta kredytowa od debetowej?

Karta debetowa przypisana jest do rachunku bankowego i umożliwia dowolne zarządzanie środkami znajdującymi się na koncie, ale nie pozwala na zaciągnięcie długu. Kartę kredytową można nazwać w dużym uproszczeniu pożyczką oferowaną przez bank z pewnym wyprzedzeniem. Użytkownik może korzystać z niej podobnie jak z karty debetowej, a więc dokonywać płatności podczas zakupów czy pobierać pieniądze z bankomatów. Najważniejsza różnica polega więc na tym, że korzystając z karty debetowej klient wydaje własne pieniądze, a płacąc kartą kredytową zaciąga dług wobec banku.

Korzyści posiadania karty kredytowej

Klienci banków posiadający karty kredytowe cenią je przede wszystkim za to, że w każdej chwili mają dostęp do dodatkowych pieniędzy. Aby otrzymać środki nie muszą wypełniać żadnych formalności, ani czekać na decyzję instytucji udzielającej pożyczek. Dużą zaletą tego rozwiązania jest też brak odsetek przy regularnej spłacie zaciągniętego zobowiązania. Chociaż niektóre banki naliczają prowizję za posiadanie karty, korzystanie z niej nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Warto też wiedzieć, że w każdym nowym miesiącu klient ma do dyspozycji taką samą kwotę niezależnie od tego, jaką jej część wykorzystał w miesiącu poprzedzającym. Banki starają się na różne sposoby zdobyć klientów, dlatego oferowane przez nie karty kredytowe nierzadko umożliwiają otrzymanie dodatkowych korzyści, jak np. zniżki u partnerów karty, niskie oprocentowanie czy też udział w programie polegającym na zbieraniu punktów, które następnie wymieniane są na nagrody. Najlepsze propozycje dostępne na rynku można porównać tutaj.

Wady karty kredytowej

Do wad karty kredytowej zaliczyć można wysokie wymagania stawiane klientom, którzy się o nią starają. Aby ją otrzymać, należy przedstawić dokumenty potwierdzające stały dochód albo zatrudnienie na czas nieokreślony. Oprócz tego w razie opóźnień w spłacie długu trzeba liczyć się z surowszymi karami, niż w przypadku „normalnych” pożyczek. Te cechy sprawiają, że karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób o stabilnej sytuacji finansowej, które od czasu do czasu chciałyby sobie pozwolić na większe wydatki i mają pewność, że spłata długu w terminie nie sprawi im większych trudności. W przeciwnym razie korzystanie z niej może spowodować poważne problemy finansowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here