Zakup używanego samochodu wymaga dokładnego sprawdzenia jego stanu czy skalkulowania kosztów utrzymania i jazdy. A gdy już znajdziemy auto, które nam odpowiada czeka nas jeszcze szereg formalności związanych z jego kupnem.
Najważniejsza będzie sporządzona przy transakcji umowa sprzedaży. Z tym dokumentem będziemy musieli udać się do Urzędu Skarbowego, Wydziału Komunikacji i wybranej firmy ubezpieczeniowej. Najpierw jednak skompletujmy wszystkie potrzebne dokumenty oraz zastanówmy się nad polisą, w wyborze której może nam pomóc kalkulator OC AC, a taki kalkulator dostępny jest na stronie mtu24.pl
Zapłać podatek
Na zgłoszenie transakcji w Urzędzie Skarbowym i opłacenie podatku związanego z zakupem samochodu mamy dwa tygodnie. Podatek wynosi zawsze 2% wartości rynkowej. Musimy jednak pamiętać, że jest on wyliczany nie od ceny, za którą faktycznie nabyliśmy auto, ale od średniej ceny samochodu, biorąc pod uwagę jego markę, model czy stan techniczny pojazdu.
Musimy pamiętać, że zgłoszenie zakupu samochodu do Urzędu Skarbowego jest naszym obowiązkiem. Gdy tego zaniedbany czekają nas karne odsetki.
Zarejestruj auto
Z dokumentem potwierdzającym zakup samochodu musimy udać się również do Wydziału Komunikacji odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania. Ponadto powinniśmy mieć ze sobą również kartę pojazdu (jeśli nasze nowe auto ją posiada), dotychczasowy dowód rejestracyjny i polisę OC oraz dowód osobisty. Potrzebny będzie również odpowiedni wniosek, a ten możemy wypełnić na miejscu lub wcześniej pobrać go ze strony internetowej urzędu. Na zgłoszenie samochodu w Wydziale Komunikacji mamy 30 dni.
Pamiętajmy, że do Wydziału Komunikacji musimy zabrać ze sobą również dotychczasowe tablice rejestracyjne samochodu. Jeśli auto rejestrujemy w tym samym powiecie, w którym było do tej pory zarejestrowane, urzędnik wymieni jedynie znak legalizacyjny. Jeśli jednak samochód w miejscu innym niż miejsce zamieszkania, dostaniemy nowe tablice.
O ile tablice dostaniemy od ręki, o tyle nowy dowód rejestracyjny będzie gotowy dopiero po kilku tygodniach. Do tego czasu będziemy posługiwali się dowodem tymczasowym, który otrzymamy przy pierwszej wizycie w Urzędzie.
Opłać ubezpieczenie
W kwestii obowiązkowego ubezpieczenia mamy dwie możliwości. Możemy kontynuować polisę sprzedającego przepisując ją na siebie lub wypowiedzieć umowę i wykupić ubezpieczenie w innej firmie. Pierwsze rozwiązane wcale nie oznacza, że nasza składka ubezpieczenia będzie wynosiła dokładnie tyle samo, co osoby, od której kupiliśmy auto. Firma ubezpieczeniowa może dokona
rekalkulacji, uwzględniając zmieniające się dane np. wiek, kod pocztowy, przebieg ubezpieczenia.
Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, warto skorzystać z internetowego kalkulatora OC AC, dzięki któremu w kilka minut będziemy mogli obliczyć wysokość składki zarówno obowiązkowego OC, jak i dobrowolnego AC, na które decyduje się wielu kierowców. Kalkulator OC AC, dostępny na stronach internetowych niemal każdego ubezpieczyciela, pozwoli też wybrać najtańszą opcję, a przy takim wydatku jak zakup samochodu może okazać się to niezwykle pomocne.