Każdego roku na rynku pojawia się coraz więcej nowych firm. Ta sytuacja doprowadza do tego, iż wzrasta konkurencja w niektórych gałęziach przemysłu. Nie wszystkie przedsiębiorstwa są w stanie w wyniku tego utrzymać swoją płynność finansową. Poprzez zmniejszenie się ilość klientów czy też współpracę z nieuczciwymi kontrahentami, mogą popaść w poważne problemy finansowe. W niektórych sytuacjach jedynym ratunkiem może wydawać się ogłoszenie upadłości firmy. Kiedy można to zrobić i czy jest to prosty proces?
Jak ogłosić upadłość firmy?
Podstawą prawną do ogłoszenia upadłości firmy, jest ustawa o Prawie upadłościowym i naprawczym, z dnia 28.02.2003 r. Dokładnie informuje ona przedsiębiorcę o tym jakie są warunki dotyczące ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa, jaki jest tryb postępowania i ewentualne skutki tej decyzji.
Taką upadłość może ogłosić zarówno duży, jak i mały przedsiębiorca. Może ona dotyczyć również spółek z ograniczoną odpowiedzialnością czy też spółek akcyjnych. Szerzej temat opisano tutaj: http://www.krp-ks.pl/zakres-uslug/prawo-upadlosciowe-restrukturyzacyjne/.
Warto mieć świadomość tego, iż nie zawsze istnieją podstawy prawne do ogłoszenia upadłości w firmie. W sytuacji gdy firma popada w kłopoty finansowe ponieważ klienci nie uiścili należnych opłat, jednak za jakiś czas zostaną one uregulowane, wówczas o takiej upadłości nie ma mowy. Dlaczego? Ponieważ długoterminowa prognoza przewiduje przychody w firmie, które są w stanie pokryć ewentualne straty, które się dotychczas pojawiły.
W takiej właśnie sytuacji sąd może uznać, iż upadłość firmy jest bezzasadna. Tak naprawdę dopiero gdy firma przez trzy miesiące, bądź też dłuższy okres czasu jest niewypłacalna i generuje straty, można uznać to za przesłankę do uznania upadłości. Jest to zgodne z wyżej wymienioną ustawą.
W jaki sposób można złożyć wniosek o upadłość firmy?
Taki wniosek można złożyć w sądzie rejonowym, w wydziale gospodarczym. Ważne jest to, aby został on złożony w terminie dwóch tygodni od dnia gdy pojawiała się przesłanka do tego, aby ogłosić upadłość. Warto mieć świadomość tego, że wniosek ten może zostać złożony nie tylko przez właściciela firmy, ale również i przez wierzycieli.
Ogłoszenie upadłości skutkuje tym, iż potrzeby wierzycieli są zaspokajane tym, co pozostało z firmy. Jednak w niektórych przypadkach gdy jest to niewystarczające, mogą być one pokrywane również z prywatnego majątku właściciela takiej firmy.
Podobne tematy opisano na http://www.krp-ks.pl/.