Wczasy w RPA

Choć w Europie RPA wciąż kojarzy się z dawno minionymi czasami apartheidu, coraz więcej zagranicznych turystów odkrywa południowoafrykańskie parki narodowe i malownicze wybrzeża. Jeżeli zastanawiasz się nad wakacyjnym wyjazdem do Kapsztadu lub Johannesburga, lub marzysz o wczasach na afrykańskich bezdrożach, to specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy przegląd najważniejszych atrakcji Republiki Południowej Afryki!

Kapsztad – afrykański Amsterdam

Największe miasto oraz legislacyjna stolica państwa to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie RPA, a także doskonałe miejsce wypadowe do dłuższych wycieczek. Symbolem miasta jest wpisana na listę UNESCO Góra Stołowa. Na jej płaski, obszerny szczyt można wejść pieszo lub wjechać kolejką turystyczną. Z Góry Stołowej roztacza się majestatyczny widok na metropolię – wykonane z płaskowyżu zdjęcia stanowią idealną pamiątkę z wyjazdu. Po kontemplacji panoramy miasta warto jest zwiedzić jego historyczne centrum, zbudowane w XVII wieku przez holenderskich osadników. Nieprzypadkowo Kapsztad bywa nazywamy Amsterdamem Afryki – urbanistyczny układ starego miasta oraz wygląd starych domów kupieckich przywołują skojarzenia ze stolicą Holandii. Miejscami szczególnie warte uwagi to najstarszy południowoafrykański budynek, Zamek Dobrej Nadziei, a także kompleks rządowy z monumentalnym gmachem parlamentu i pałacem prezydenckim. Podczas zwiedzania miasta należy także koniecznie odwiedzić kosmopolityczną dzielnicę Bo-Kaap, a wizytę w Kapsztadzie warto zakończyć spacerem po Nabrzeżu Wiktorii i Alfreda, na którym znajdziesz sklepy, rejsy dla turystów, a także liczne restauracje serwujące miejscową kuchnię.

Z wizytą w Pretorii

Administracyjna stolica Republiki Południowej Afryki to miasto młode, ale niezwykle ważne zarówno dla miejscowych, jak i zagranicznych turystów. To właśnie w tym mieście znajdziesz najważniejsze i najciekawsze muzea w RPA – wczasy w Pretorii warto jest zacząć wizytą w Voortrekker Monument, miejscu szczególnie ważnym dla rdzennej ludności afrykańskiej. Obiekt ten jest symbolem ciężkiej pracy tysięcy czarnoskórych obywateli, na barkach których stworzono RPA. Przy pomniku znajduje się niezwykle ciekawe Museum and Heritage Centre, które przybliża smutną historię kolonizacji terenów RPA. Obowiązkowym punktem planu zwiedzania Pretorii powinna być wizyta we Freedom Park Museum, które przybliża historię apartheidu oraz ruchu społecznego, który zniósł rasistowskie prześladowania. Fani militariów powinni odwiedzić Fort Klapperkop, w którym mieści się obecnie muzeum wojen burskich, a miłośnicy sztuki współczesnej muszą koniecznie zajrzeć do Pretoria Art Museum, największej w kraju galerii katalogującej dzieła sztuki wytworzone przez rdzenną ludność Republiki Południowej Afryki.

Kemping wśród dzikiej natury w Parku Narodowym Krugera

Park Narodowy Krugera to największy i najważniejszy pod względem turystycznym park w RPA. Rezerwat założony został pod koniec XIX wieku i jest obecnie jednym z niewielu miejsc w Afryce, w których zachowała się w stanie niezmienionym rdzenna flora i fauna. Wizyta w Parku Narodowym Krugera to doskonała okazja na zjechanie z głównej drogi i kemping wśród dzikiej, afrykańskiej natury – oczywiście na specjalnie do tego przeznaczonym polu kempingowym! Wycieczka do rezerwatu daje możliwość zapoznania się z różnorodnością zjawiska takiego jak dzikie życie w RPA – na terenie parku znaleźć można bawoły, nosorożce, słonie, a także lamparty i lwy. Zapamiętaj – ze względu na obecność licznych dzikich drapieżników należy unikać pieszych wędrówek!

Przylądek Dobrej Nadziei, czyli widok jak z obrazu

Choć nazwa „Przylądek Dobrej Nadziei” budzi pozytywne skojarzenia, nie daj się zwieść – portugalscy żeglarze, którzy odkryli punkt Afryki wysunięty najbardziej na południe doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że w okolicy często szaleją potężne sztormy, dzięki którym drugą nazwą miejsca jest Przylądek Burz. Wizytę warto jest rozpocząć od zwiedzania imponującej latarni morskiej, która czuwała niegdyś nad bezpieczeństwem statków płynących do Indii po egzotyczne przyprawy. Miejsce słynie z niesamowitych widoków goszczących na licznych pocztówkach, a także z dużej populacji dzikiego ptactwa oraz dzikiej przyrody.

Majestatyczne wydmy w Parku Narodowym Tsitsikamma

W okolicach Port Elizabeth znajduje się kolejny z licznych rezerwatów RPA. Park Narodowy Tsitsikamma wyróżnia się przede wszystkim majestatycznymi wydmami oraz skalnym wybrzeżem, które wydaje się być żywcem wyjęte z „Władcy Pierścieni”. Niesamowite widoki, liczne szlaki turystyczne oraz dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawiają, że park warto jest zwiedzać pieszo. Najciekawszym ze szlaków jest Dolphin Trail – szczególnie warto się na niego udać podczas rodzinnych wczasów. Podczas wizyty w Parku Narodowym Tsitsikamma należy koniecznie odwiedzić niemal 900-metrowy Most Podwieszany Storms River, z którego roztacza się czarujący widok na ocean. Na terenie parku, w okolicy szlaków turystycznych znajdują się liczne restauracje serwujące dania lokalnej kuchni oraz wyrabiane na miejscu, aromatyczne wino.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here