Urządzenia do transportu w magazynach

Transport to kwestia kluczowa w funkcjonowaniu każdego magazynu. Oprócz bowiem konieczności transportu towarów na zewnątrz i do wnętrza magazynu, występuje również transport wewnętrzny. Dotyczy on zarówno przemieszczania towarów pomiędzy poszczególnymi halami magazynowymi, jak i transportu w czasie załadunku i rozładunku. Podpowiadamy zatem – w jakie urządzenia warto zaopatrzyć magazyn, by usprawnić jego działanie.

Transport wewnętrzny w magazynach

Przystępując do zakupu odpowiednich urządzeń, należy oczywiście wziąć pod uwagę podstawowe istotne czynniki. Przede wszystkim – zakup konkretnych urządzeń zależeć będzie od rodzaju przechowywanych w danym magazynie towarów. Po inny środek transportu sięgniemy w przypadku magazynów budowlanych, a po inny w przypadku magazynów farmaceutycznych.

Do najczęściej wykorzystywanych urządzeń w czasie transportu wewnętrznego należą najróżniejsze rodzaje wózków. Zaliczyć należy przede wszystkim tak zwane wózki paletowe – nazywane potocznie paleciakami – przeznaczone do transportowania towarów składowanych  na paletach. Są one dość proste w obsłudze oraz niezwykle pomocne w transporcie towarów ciężkich.

Oprócz nich spotkamy również różne odmiany wózków. Do często wykorzystywanych należą wózki platformowe, wyposażone w jedną lub dwie burty. Są one pomocne w czasie transportu dużej ilości towarów różnych gabarytów. Ponadto, znajdziemy również tak zwane wózki sklepowe, wózki taczkowe czy wózki półkowe. Poszczególne urządzenia mogą być skuteczne w transporcie przez schody, wysokie progi, a także przez powierzchnie pochyłe.

Transport pionowy

Wbrew pozorom, transport w obrębie magazynów nie odbywa się wyłącznie na płaszczyznach poziomych, ale również – pionowych. Dotyczy to szczególnie sytuacji rozładunku i załadunku towarów ciężkich lub wyjątkowo dużych gabarytów. Wówczas, dysponowanie odpowiednim urządzeniem transportowym pozwalającym na unoszenie i opuszczanie jest warunkiem skutecznego transportu.

Do nich, należą przede wszystkim wciągarki oraz wciągniki, działające zarówno w oparciu o pracę ludzkich mięśni, jak i napęd elektryczny. Dzięki ich zastosowaniu możemy z łatwością podnosić i opuszczać nawet towary o wadze nawet kilku ton. Z wciągarek mechanicznych korzysta się przede wszystkim w tych sytuacjach i miejscach, gdzie niemożliwe jest podpięcie urządzenia do źródła prądu. Wbrew pozorom, ich obsługa nie jest trudna ani nie wymaga dużego nakładu sił.

Urządzenia pomocne w transporcie i inne

Oferta sklepów wyposażających magazyny jest niezwykle rozbudowana. Oprócz urządzeń wymienionych powyżej, znajdziemy także liczne inne, pomocne w uskutecznianiu działań transportowych. Do takich należą palety – zarówno drewniane, jak i plastikowe – a także nadstawki paletowe. Znaczna część transportowanych towarów jest składowana właśnie na paletach.

Osobom poszukującym dostawców rozwiązań przeznaczonych dla magazynów – polecamy skorzystać z oferty magazynuj.pl. Znajdziemy w niej, oprócz urządzeń przeznaczonych do transportu poziomego i pionowego, także liczne inne, pomocne w funkcjonowaniu niemal każdego magazynu. Wymienić należy także worki big bag, sorbenty, taśmy ostrzegawcze, szafki i kuwety warsztatowe, a także liczne inne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here