Gdy nasza firma wymaga pilnego dofinansowania, z pomocą mogą przyjść kredyty bankowe dla firm. Czym różnią się kredyty firmowe od standardowych kredytów bankowych? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać, decydując się na tego typu wsparcie dla swojego przedsiębiorstwa.
Przejściowe kłopoty firmy? To normalne
Wielu osobom zatrudnionym na etacie marzy się postawienie wreszcie na swoim i rozkręcenie działalności gospodarczej na własny rachunek. Założenie własnej firmy to odważna decyzja, której powinny towarzyszyć rozsądek i rozwaga. Przede wszystkim musimy pamiętać, że złote góry raczej nie przyjdą z dnia na dzień. Na początku nasza firma, aby nabrać rozpędu, będzie potrzebowała sporego zastrzyku gotówki. Początkujący przedsiębiorcy muszą się za to liczyć z niemałymi wydatkami na starcie. Jak więc najłatwiej rozwiązać te przejściowe problemy? Z pomocą przychodzą kredyty dla firm.
Jak firma może zaoszczędzić na kredycie
Kredyty na działalność gospodarczą mogą wiązać się z szeregiem korzyści dla przedsiębiorców. Przede wszystkim podatkowymi – osoby prowadzące firmę mogą wliczyć odsetki towarzyszące kredytowi w koszty uzyskania przychodu. Jeśli odsetki kredytowe policzymy jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej, tym samym pomniejszyć możemy wartość podatku VAT – oczywiście pod warunkiem, że je rzeczywiście opłacimy. Zaliczyć do tych kosztów możemy również prowizje bankowe i za wcześniejsze spłacenie kredytu.
Nie jest łatwo o kredyt dla przedsiębiorców
Niestety, otrzymanie kredytu przez firmę nie jest aż tak bardzo łatwe. Często banki oferują kredyty tylko firmom, które mogą już pochwalić się pewnym stażem na rynku – zwykle jest to dwanaście miesięcy. Aby mogły przyznać firmie kredyt, oczekują także pewnego zabezpieczenia. Może ono występować w formie weksla in blanco, hipoteki, blokady środków na koncie bankowych i innych.
Kredyt inwestycyjny – na konkretny cel
Banki oferują przedsiębiorcom szereg rozmaitych typów kredytów dla firm. Po pierwsze, są to kredyty inwestycyjne. Pozwalają one na sfinansowanie inwestycji niezbędnych w rozwoju firmy, na przykład zakupu koniecznego sprzętu lub inwestycji budowlanej. Musimy szczegółowo poinformować bank, na co zostaną spożytkowane pożyczone przez niego środki. Kredyty inwestycyjne dla firm mogą być finansowane do 80-90% kosztu inwestycji, pozostała jej wartość musi być sfinansowana wkładem własnym przedsiębiorcy.
Kredyt obrotowy na bieżące wydatki
Innym rodzajem kredytu, który może uzyskać firma, jest tak zwany kredyt obrotowy. Jego istotą jest finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Banki umożliwiają spożytkowanie środków uzyskanych w wyniku kredytu na dowolny cel. Firmy najczęściej wykorzystują je na zrealizowanie bieżących inwestycji albo spłacenie zobowiązań swoich klientów. Często też środki z tego kredytu przeznaczane są przez przedsiębiorców na pokrycie zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warunki kredytu obrotowego ustala bank w porozumieniu z firmą. Udzielany jest zwykle na okres dwunastu miesięcy.
Kredyt pomostowy razem z dotacjami
Firmy mają także możliwość zawarcia kredytu pomostowego. Wyróżnia go to, że kredyt ten powiązany jest z dotacjami z Unii Europejskiej – jest pomocą w realizacji określonej inwestycji lub zadania, na który pobiera się dofinansowanie unijne. Kredyt można dostać wyłącznie na ten sam cel, na który otrzymuje się dotację. Otrzymać go możemy jeszcze zanim wsparcie z Europy zacznie do nas spływać. Kredyt pomostowy pomaga firmom w utrzymaniu płynności finansowej do momentu, w którym będą mogły korzystać z dotacji. Z reguły kredyt pomostowy łatwiej uzyskać, niż inwestycyjny.
Kredyt płatniczy na chwilowe problemy
Kredyt płatniczy przede wszystkim jest wsparciem dla tych przedsiębiorstw, które mają przejściowe problemy z płynnością finansową. Taka forma kredytu wywołuje powstanie na firmowym rachunku bankowym przejściowego salda debetowego. Powinno być ono pokryte przez bieżące wpływy przedsiębiorstwa. Bank ustala maksymalny pułap debetu oraz maksymalny okres jego występowania. Zazwyczaj okres kredytowania wyznaczany jest na góra 60 dni.
Kredyt hipoteczny na firmową nieruchomość
Firma może zawrzeć także kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości, która posłuży w działalności gospodarczej. Polega on na tym, że bank oczekuje zabezpieczenia w postaci hipoteki owej nieruchomości. Okres spłaty takiego kredytu zwykle rozkładany jest na około 15 lat. Maksymalna kwota, jaką można uzyskać od banku na zakup nieruchomości, to z reguły 1 200 000 zł. Banki udzielają kredytów hipotecznych jedynie tym podmiotom, które od jakiegoś czasu już działają na rynku. Minimalny okres prowadzenia działalności przez firmę, która chce uzyskać kredyt firmowy zabezpieczony hipoteką, to w zależności od banku od 6 do 18 miesięcy. Najlepsze oferty kredytów hipotecznych znajdziemy na Hipoteki.net.
Zawsze znajdzie się odpowiedni kredyt dla firm
Jak widzimy, firmy mają szeroki wybór rozmaitych kredytów bankowych, w zależności od swoich potrzeb i możliwości finansowych. Każdy przedsiębiorca może znaleźć odpowiedni kredyt dla siebie. Wszystko o kredytach i ich najciekawsze oferty na rynku można znaleźć w serwisie Gotowkowe.net.