Zaoszczędzone pieniądze nie powinny leżeć bezczynnie – choć zdecydowana większość osób ma tego świadomość, to jednak w budżetach wielu gospodarstw domowych brakuje pozycji „inwestycje”. Jeśli w twoim przypadku jest inaczej i chcesz dobrze zadbać o swoje finanse, to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawiamy w nim 5 wybranych form inwestowania, które powinien znać każdy, kto chciałby skutecznie pomnażać swój kapitał.
Na wstępie warto podkreślić, że część oszczędności warto trzymać na bezpiecznych lokatach terminowych i/lub kontach oszczędnościowych. Tego typu produkty zapewniają co prawda niewielkie zyski, ale za to dobrze sprawdzają się jako miejsce przechowywania rezerwy finansowej, czyli środków na „czarną godzinę”. Lokaty i rachunki oszczędnościowe chronią kapitał przed inflacją, a przy tym zapewniają do niego łatwy i wygodny dostęp. Co można zrobić z pozostałymi nadwyżkami finansowymi?
Fundusze inwestycyjne
To dobry wybór dla każdego, kto nie dysponuje specjalistyczną wiedzą na temat rynków finansowych i/lub chciałby zarabiać przy stosunkowo niskim zaangażowaniu czasowym. Na polskim rynku działa już blisko tysiąc różnych funduszy inwestycyjnych (jedną z najbogatszych ofert funduszy można znaleźć na: https://fundusze.deutschebank.pl/#/lista-funduszy), wśród których znajdują się produkty o bardzo zróżnicowanym poziomie ryzyka i potencjale zysku. Dzięki temu, każdy inwestor może z łatwością znaleźć rozwiązanie odpowiadające jego celom i oczekiwaniom finansowym. Co więcej, nie musi przy tym wiedzieć jak są wyceniane akcje, znać rodzajów obligacji, czy rozumieć mechanizmu działania rynku walutowego. W tym wypadku, jego rola ogranicza się do zakupu jednostek wybranego funduszu inwestycyjnego, np. akcyjnego, obligacyjnego lub mieszanego; całą resztą, tzn. podejmowaniem decyzji inwestycyjnych, które zapewnią możliwie jak najwyższy zysk, zajmuje się grupa ekspertów zarządzających funduszem.
Samodzielne inwestowanie w papiery wartościowe
Alternatywą dla funduszy inwestycyjnych jest samodzielne inwestowanie w papiery wartościowe. Handel akcjami giełdowymi wymaga jednak dużego zaangażowania, systematycznego śledzenia wydarzeń rynkowych, odpowiedniej wiedzy i wysokiej odporności na stres. Dlatego osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z rynkiem kapitałowym powinny zainteresować się przede wszystkim instrumentami dłużnymi (np. obligacjami Skarbu Państwa, banków, gmin i dużych przedsiębiorstw). Tego typu produkty mają znacznie mniejszy potencjał zysku, ale wiążą się za to z niewielkim ryzykiem – jeśli chodzi o skarbowe papiery wartościowe, ryzyko to jest bliskie zera.
Fundusze inwestycyjne typu ETF
To specyficzny rodzaj funduszy inwestycyjnych, których najważniejszym i w zasadzie jedynym celem jest naśladowanie wybranego indeksu giełdowego, np. WIG30, czyli indeksu składającego się z akcji 30 największych – na polskim rynku – spółek. Mowa tutaj zatem o swego rodzaju inwestycji w koniunkturę giełdową: wystarczy zakupić jednostki funduszu ETF a stopa zwrotu z inwestycji będzie taka sama jak wynik indeksu w danym okresie.
Złoto fizyczne
Zakup złota fizycznego, np. złotowych sztabek lub sztabek bądź monet bulionowych, w przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych form inwestycji (finansowych, niematerialnych), to przykład inwestycji materialnej. Stanowi ciekawą propozycję przede wszystkim dla inwestorów długoterminowych, którzy są zainteresowani bezpieczną lokatą środków, a przy tym chcą zabezpieczyć kapitał na wypadek wystąpienia poważnego kryzysu finansowego, wojny czy innego zdarzenia, mającego destrukcyjny wpływ na gospodarkę.
Kontrolowanie wydatków
Wszystkie standardowe formy inwestycji – w tym również te powyższe – wiążą się z mniejszym lub większym ryzykiem utraty części ulokowanych środków. Tymczasem dobrym sposobem na pomnażanie pieniędzy może okazać się również… stała kontrola ponoszonych kosztów. W tym wypadku, wystarczy zainwestować swój czas i zlokalizować źródła niepotrzebnych wydatków. Przykładowo, zmniejszenie zbyt wysokiego abonamentu telefonicznego czy likwidacja zbędnych, płatnych kont bankowych, to oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Niemniej jednak, prowadzenie budżetu domowego i podejmowanie tego typu działań warto oczywiście uzupełnić inwestowaniem np. w fundusze inwestycyjne, złoto fizyczne czy inne wspomniane produkty finansowe.
Artykuł sponsorowany.