Fundusze ETF

Fundusze ETF to szczególny rodzaj funduszu inwestycyjnego, co wynika nie tylko ze sposobu ich działania, ale również faktu, że są one notowane na giełdzie. Jak w nie inwestować? Dlaczego warto postawić na ETF-y? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są ETF-y?

ETF-y (z ang. Exchange Traded Fund) to jak wspomniano we wstępie szczególny rodzaj funduszu inwestycyjnego, który jest notowany na giełdzie, a co za tym idzie wyróżnia się nie tylko bieżącą wyceną, ale także wysoką płynnością. Istotne jest jednak to, że nie są to jedyne cechy, które odróżniają ETF-y od tradycyjnych funduszy inwestycji, ponieważ odmienny jest także cel ich działania. Warto bowiem podkreślić, że ETF-y nie dążą do uzyskania możliwie najwyższej stopy zwrotu, czyli pokonania rynku, ale starają się za to wiernie naśladować konkretny instrument bazowy. Co może nim być? Istotne w tym przypadku jest to, że ETF-y mogą opierać się nie tylko na indeksach giełdowych, ale również koszykach akcji, surowcach, czy nawet kryptowalutach. W praktyce wygląda to w ten sposób, że ETF składa się z akcji dokładnie tych samych spółek, które wchodzą w skład danego funduszu. W efekcie każda jego zmiana wartości (spadek lub wzrost) powinna powodować identyczną zmianę wartości jednostek uczestnictwa ETF-u.

Jak inwestować w ETF-y?

Chcąc inwestować w fundusze ETF warto mieć świadomość, że jest to ogólnodostępna forma inwestycji, jednak wymaga posiadania rachunku maklerskiego. Otwiera się go u brokera, a szczegółową instrukcję w tym zakresie przedstawia artykuł opisujący również proces dokonywania transakcji. Po otwarciu konta maklerskiego wystarczy go zasilić, co pozwoli przejść do zakupu pierwszych funduszy. Zasilenia najłatwiej dokonać poprzez przelew z rachunku bankowego, co jest nie tylko wygodne, ale również szybkie. W tym miejscu warto również podkreślić, że bardzo ważny jest wybór odpowiedniego brokera, ponieważ przekłada się on nie tylko na możliwości inwestycyjne, ale również komfort inwestowania, czy wysokość potencjalnych zysków 
(ze względu na pobierane opłaty).

Fundusze ETF – dlaczego warto w nie inwestować?

Za inwestowaniem w ETF-y przemawia nie tylko ich dostępność, do której z pewnością przyczynia się niski próg wejścia (możliwy jest zakup nawet pojedynczych jednostek uczestnictwa funduszy), ale przede wszystkim możliwość osiągnięcia stabilnych zysków w długoterminowej perspektywie. Warto bowiem zauważyć, że zdecydowana większość indeksów giełdowych w długoterminowej perspektywie rośnie, co sprawia, że ich naśladowanie pozwala uzyskać atrakcyjną stopę zwrotu. Co więcej, jest znacznie prostsze i bardziej opłacalne niż samodzielne próby pokonania rynku. Na korzyść ETF-ów przemawiają także niskie opłaty za zarządzanie, co wynika z faktu, że jest to zarządzanie pasywne.

Podsumowując należy stwierdzić, że ETF-y to fundusze inwestycyjne, które doskonale sprawdzają się przy strategii inwestowania długoterminowego. Przemawia za nimi bowiem nie tylko dostępność, ale przede wszystkim stabilność zysków, czy niskie opłaty za zarządzanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here